Scientific Program    (Social program below) (WUEMED Workshop below)

 

Saturday, September 24

 

13:00-14:30

Registration and poster mounting

 

Session 1. Introduction and setting the scene

 

Co-Chairs: Gian Tommaso Scarascia Mugnozza and Roberto Tuberosa

 

14:30-15:10

Welcoming address from the organizers and local authorities

15:10-15:40

Opening comments: Why are we here?

Abraham Blum (www.plantstress.com, Tel-Aviv, Israel)

15:40-16:15

Relative economic impact of drought in agriculture

Renè Gommes (FAO, Rome, Italy) - Invited Speaker

 

16:15-16:40

Coffee break and poster viewing

 

16:40-17:15

Defining the drought environment - Physical and biological perspectives

John B. Passioura (CSIRO Plant Industry, Canberra, Australia) - Invited Speaker

17:15-17:50

Monitoring plant and soil water status – Established and novel methods

Hamlyn Jones (SCRI, Scotland, UK) - Invited Speaker

17:50-18:25

The historical perspective of dryland agriculture: Lessons learned from 10,000 years

José Luis Araus (University of Barcelona, Spain) - Invited Speaker

18:25-19:00

More growth for the same water? Linking genetics and physiology

Josette Masle (The Australian National University, Canberra, Australia) - Invited Speaker

 

19:00-20:30

Welcome reception (hosted by The British Council in Rome)

 

20:30-21:30

Concert by the choir of the University of Rome "La Sapienza"

 

 

Sunday, September 25

 

Session 2. Improving yield under water-limited conditions –

                 Soil and crop management

 

Co-Chairs: Manuela M. Chaves and Giuliano Mosca

 

08:30-09:05

Lessons from field research under water-limited conditions. Deficit (supplemental) irrigation

Elias Fereres (CSIC, Institute of sustainable agriculture, Cordoba, Spain) - Invited Speaker

09:05-09:40

Non-drought factors reducing yield in dry-land environments

Len J. Wade (University of Western Australia, Perth, Australia) - Invited Speaker

09:40-10:00

Evaluation of wild Cicer species for resistance to drought

Cengiz Toker (Akdeniz University, Antalya, Turkey) - Selected Talk

10:00-10:20

Adaptability and stability analysis of grain yield in advanced bread wheat lines for drought stress in cold and moderate dryland areas of Iran

Mozaffar Roustaii (DARI, Maragheh, Iran) - Selected Talk

 

10:20-11:05

Coffee break and poster viewing

 

11:05-11:40

Crop simulation models as a research and a dryland farming tool

Francois Tardieu (INRA-ENSAM, Montpellier, France) - Invited Speaker

11:40-12:00

Water and soil salinisation in Italy: Impacts and mitigation options

Nicola Colonna (ENEA, Rome, Italy) - Selected Talk

12:00-12:20

Effects of deficit irrigation and crop load on yield and growth of plum trees

Diego S. Intrigliolo (IVIA, Moncada, Spain) - Selected Talk

12:20-12:40

Rooting ability of transplanted rice under different water regimes

Akihiko Kamoshita (University of Tokyo, Japan) - Selected Talk

12:40-13:00

Effects of water deficits on soybean grown in a semiarid temperate environment of Argentina

Roberto E. Brevedan (Universidad Nacional del Sur and CERZOS, CONICET, Argentina) - Selected Talk

 

13:00-14:30

Lunch

 

 

Sunday, September 25

 

Session 3. Improving yield and sustainability under water-limited agriculture

 

Co-Chairs: Neil C. Turner and Paola Rossi Pisa

 

14:30-15:05

Can access to a cropping system simulator help farmers reduce risk in drought prone environments?

Zvi Hochman (CSIRO, Toowoomba, Australia) - Invited Speaker

15:05-15:40

Strategies for improved management of scarce water resources in agriculture

Theib Oweis (ICARDA, Aleppo, Syria) - Invited Speaker

15:40-16:00

Explore on-farm for North Africa

Mohamed El-Mourid (ICARDA, Tunisia) - Selected Talk

16:00-16:20

Predict crops response by linearization about control approximation

Ibnou Dieng (Centre d'étude régional pour l'amélioration de l'adaptation à la sécheresse, Thiès, Senegal) - Selected Talk

 

16:20-17:05

Coffee break and poster viewing

 

17:05-17:40

Coping with drought in developing countries agriculture

Sushil Pandey (IRRI, Los Baños, The Philippines) - Invited Speaker

17:40-18:00

Development of phenological-stage-specific crop coefficients (Kc) to manage deficit irrigating in agricultural production systems

Giovanni Piccinni (Texas University, Uvalde, TX, USA) - Selected Talk

18:00-18:20

Parameterization of root water uptake function under water stress

Francesca De Lorenzi (ISAFOM-CNR, Ercolano, Italy) - Selected Talk

18:20-18:40

Dual-purpose landraces of pearl millet (Pennisetum glaucum) as sources of high stover and grain yield for drought-prone arid zone environments of India

Om Parkash Yadav (Central Arid Zone Research Institute, Jodhpur, India) - Selected Talk

 

 

Monday, September 26

 

Session 4. Molecular and physiological bases of plant adaptation to drought - 1

 

Co-Chairs: Dorothea Bartels and Immacolata Coraggio

 

08:30-09:05

Perception and signaling of plant water status

Bill Davies (Lancaster University, UK) - Invited Speaker

09:05-09:40

Cellular bases of adaptation to drought and changes in the transcriptome under drought

Hans J. Bohnert (University of Illinois, Urbana, IL, USA) - Invited Speaker

09:40-10:00

Genetic analysis of the response of maize leaf growth to water deficit in populations segregating for anthesis-silking interval

Claude Welcker (INRA, ENSAM Montpellier, France) - Selected Talk

10:00-10:20

Stress adaptive mechanisms from wheat landraces and wild relatives

Matthew Reynolds (CIMMYT, Mexico) - Selected Talk

 

10:20-11:05

Coffee break and poster viewing

 

11:05-11:40

Monitoring changes in the proteome and metabolome under drought

John Bennett (IRRI, Los Baños, Philippines) - Invited Speaker

11:40-12:00

Control of plant water relations and water-use efficiency through manipulation of ABA biosynthesis

Andrew J. Thompson (University of Warwick, UK) - Selected Talk

12:00-12:20

Root growth and soil water extraction patterns of wheat genotypes differing in drought tolerance

Ahmed M. Manschadi (APSRU, Toowoomba, Australia) - Selected Talk

12:20-12:40

Effects of whole and partial root zone drying on leaf and xylem sap cytokinin concentration in tomato (Lycopersicon esculentum)

Guzel Kudoyarova (Research Centre of Russian Academy of Sciences, Ufa, Russia) - Selected Talk

12:40-13:00

Reciprocal graftings of Lycopersicon pennellii, L. esculentum cv. Lukullus and the tomato mutant notabilis point out specific roles for root- and shoot-derived ABA in stomatal activity control

Ricardo F. De Oliveira (Escola Superior de Agricultura Luiz de Queiroz, Brasil) - Selected Talk

 

13:00-14:30

Lunch

 

 

Monday, September 26

 

Session 5. Molecular and physiological bases of plant adaptation to drought - 2

 

Co-Chairs: Steve A. Quarrie and Milvia Luisa Racchi

 

14:30-15:05

Whole plant responses, key processes and adaptation to drought stress

Renee Lafitte (Pioneer-Dupont, Woodland, CA, USA) - Invited Speaker

15:05-15:40

Root growth maintenance under water deficits: region-specific responses of the cell wall proteome

Mary E. Le Noble (University of Missouri, Columbia, MO, USA) - Invited Speaker

15:40-16:00

Roles for 1-Cys peroxiredoxins and late embryogenesis abundant (LEA)-like proteins in stress tolerance

Shaheen Mowla (Rothamsted Research, Harpenden, UK) - Selected Talk

16:00-16:20

The use of deletion mutants in identifying candidate genes for drought tolerance

Jill E. Cairns (IRRI, Los Baños, Philippines) - Selected Talk

 

16:20-17:05

Coffee break and poster viewing

 

17:05-17:40

Plant reproduction under stress

John S. Boyer (University of Delaware, Lewes, DE, USA) - Invited Speaker

17:40-18:00

Imaging carbohydrate translocation with CFDA in developing maize kernels

Pirjo Makela (University of Delaware, Lewes, DE, USA) - Selected Talk

18:00-18:20

Insights into the molecular genetics of drought resistance from one mapping population of rice

Adam Price (University of Aberdeen, Scotland, UK) - Selected Talk

18:20-18:40

Physiological aspects of stay-green as a drought adaptation mechanism in sorghum

Andrew Borrell (QDPIF, Warwick, Australia) - Selected Talk

18:40-19:00

Response of cassava (Manihot esculenta Crantz) to terminal water stress: ABA, sugar and starch accumulation/partitioning and root growth under different water regime treatments

Luis O. Duque (Cornell University, Ithaca, USA) - Selected Talk

19:00-19:20

Drought tolerance-linked secondary traits for screening sugar beet germplasm under managed drought conditions

Eric S. Ober (Broom’s Barn-Rothamsted Research, Bury St Edmunds, UK) - Selected Talk

 

 

Tuesday, September 27

 

Session 6. Genes to support plant performance under water-limited conditions

 

Co-Chairs: Montserrat Pagès and Giuseppe Mandolino

 

08:30-09:05

Isolation of genes controlling the responses to drought stress

Kazuo Shinozaki (RIKEN Tsukuba Institute, Tsukuba, Japan) - Invited Speaker

09:05-09:40

In silico gene discovery and high-throughput functional analysis

Arjula Reddy (University of Hyderabad, Hyderabad, India) - Invited Speaker

09:40-10:00

Evolutionary linkage between drought and vegetative desiccation tolerance in plants

Paxton R. Payton (USDA-ARS, Lubbock, Texas, USA) - Selected Talk

10:00-10:20

Osmyb4: a tool to improve drought and cold tolerance in crops

Immacolata Coraggio (CNR, Milano, Italy) - Selected Talk

 

10:20-11:05

Coffee break and poster viewing

 

11:05-11:40

Identification of genes for improving drought resistance of irrigated rice at the reproductive stage

Lizhong Xiong (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China) - Invited Speaker

11:40-12:00

Comparative analysis of root transcriptome changes in legumes under drought stress

Babu Valliyodan (University of Missouri, Columbia, MO, USA) - Selected Talk

12:00-12:20

Functional genomics to dissect drought signal transduction in cereals by using A. thaliana as a model system

Anna Maria Mastrangelo (Experimental Institute for Cereal Research, Foggia, Italy) -Selected Talk

12:20-12:40

Genetically modified plants for improving salt and drought stress tolerance

Khaled Masmoudi (Centre of Biotechnology of Sfax, Tunisia) - Selected Talk

12:40-13:00

Cloning of genes and development of transgenic crops for drought and salinity tolerance

Kailash Bansal (National Research Centre on Plant Biotechnology, New Delhi, India) - Selected Talk

 

13:00-14:30

Lunch

 

 

Tuesday, September 27

 

Session 7. Integrating whole plant and molecular approaches to improve

                  drought tolerance - 1

 

Co-Chairs: Richard Richards and Antonio Blanco

 

14:30-15:05

Conventional breeding approaches for drought-prone environments – An overview

Michele Stanca (Istituto Sperimentale per la Cerealicoltura, Fiorenzuola d'Arda PC, Italy) - Invited Speaker

15:05-15:40

Breeding by phenotypic selection for yield and secondary traits

Marianne Banziger (CIMMYT, Mexico) - Invited Speaker

15:40-16:00

Genetic and management options to enhance drought resistance and water use efficiency in dryland agriculture

Rachid Serraj (IAEA, Vienna, Austria) - Selected Talk

16:00-16:20

Why yield potential is a critical factor in genotypic response to drought

James E. Specht (University of Nebraska, Lincoln, NE, USA) - Selected Talk

 

16:20-17:05

Coffee break and poster viewing

 

17:05-17:40

Participatory plant breeding in water-limited environments

Salvatore Ceccarelli (ICARDA, Aleppo, Syria) - Invited Speaker

17:40-18:00

Genetic improvement for drought tolerance in lentil

Ashutosh Sarker (ICARDA, Aleppo, Syria) - Selected Talk

18:00-18:20

Development of drought tolerant rice cultivars by highly efficient QTL pyramiding

Zhi-Kang Li (Chinese Academy of Agricultural Sciences, Beijing, China) - Selected Talk

18:20-18:40

Marker-evaluated selection: Evaluating allele frequencies in rice selected under extreme environments to find agronomically important loci

Katherine A. Steele (University of Wales, Bangor, UK) - Selected Talk

18:40-19:00

Marker-assisted farmer participatory breeding for drought resistance in rice (Oryza sativa L.)

Hesha E. Shashidhar (College of Agriculture, Bangalore, India) - Selected Talk

19:00-19:20

A three-pronged approach to breeding wheat for adaptation to moisture stress globally

Richard M. Trethowan (CIMMYT, Mexico) - Selected Talk

 

21:00-23:00

Social Dinner

 

 

 

Wednesday, September 28

 

Session 8. Integrating whole plant and molecular approaches to improve

                 drought tolerance - 2

 

Co-Chairs: Henry T. Nguyen and Mirella Sari Gorla

 

08:30-09:05

Marker-assisted selection for drought tolerance

Jean-Marcel Ribaut (CIMMYT, Mexico) - Invited Speaker

09:05-09:40

Drought tolerance in corn: New insights from transgene testing

Jacqueline Heard (Monsanto, Mystic, CT, USA) - Invited Speaker

09:40-10:00

What is a QTL for yield under drought? From the QTL towards a gene function

Steve A. Quarrie (Belgrade, Serbia and Montenegro) - Selected Talk

10:00-10:20

Molecular mapping of drought tolerance traits in rice (Oryza sativa L.): New and future developments

Ranganathan Chandra Babu (Tamil Nadu Agricultural University, Coimbatore, India) - Selected Talk

 

10:20-11:05

Coffee break and poster viewing

 

11:05-11:40

Interfacing plant breeding with molecular biology and genomics

Jeff Habben (Pioneer Hi-Bred International, Johnston, IA, USA) - Invited Speaker

11:40-12:00

Effects of the root-ABA1 maize QTL at varying inbreeding levels, genetic backgrounds and water regimes

Massimo Bellotti (University of Bologna, Italy) - Selected Talk

12:00-12:20

Slow progress in marker-assisted backcrossing of stay-green in sorghum

Tom C. Hash (ICRISAT, Patancheru, AP, India) - Selected Talk

12:20-12:40

Mapping Adaptation of Barley to Drought Environments (MABDE)

William Thomas (SCRI, Dundee, UK) - Selected Talk

12:40-13:00

Sampling of functional diversity for drought tolerance in barley

Rajeev K. Varshney (IPK, Gatersleben, Germany) - Selected Talk

 

13:00-14:30

Lunch

 

 

Wednesday, September 28

 

Session 9. Future challenges and opportunities

 

Co-Chairs: Abraham Blum and Paolo Costantino

 

14:30-16:00

General discussion – Moderated by Abraham Blum

Panelists: Bill Davies, Henry Nguyen, Richard Richards, Rachid Serraj, Neil Turner

16:00-16:30

Coffee break

16:30-17:30

Future initiatives and research funding opportunities – Moderated by Josè-Luis Araus

Panelists/presenters: John O’Toole, Enrique Playan, Jean-Marcel Ribaut, John Rouane

17:30-18:00

Concluding remarks and announcement of the next conference – Roberto Tuberosa

 

 

 

    POSTERS

 

 

INVITED SPEAKERS AND CHAIRPERSONS (by order of sessions)

 

Speakers

Affiliation

Email

Abraham Blum

Plantstress.com, Tel-Aviv, Israel.

album@plantstress.com

John Passioura

CSIRO Plant Industry, Canberra, Australia

john.passioura@csiro.au

Hamlyn Jones

University of Dundee, UK

h.g.jones@dundee.ac.uk

Jose-Luis Araus

Faculty of Biology, University of Barcelona, Spain

jaraus@ub.edu

Elias Fereres

CSIC, Institute of sustainable agriculture, Cordoba, Spain

ag1fecae@uco.es

Len Wade

University of Western Australia, Perth, Australia

lwade@cyllene.uwa.edu.au

Francois Tardieu

INRA (ENSA-M), Montpellier, France

Francois.Tardieu@ensam.inra.fr

Tony Fischer

Australian Centre for International Agric. Research, Canberra, Australia

fischer@aciar.gov.au

Theib Oweis

ICARDA, Aleppo, Syria

T.Oweis@cgiar.org

Sushil Pandey

IRRI, Los Banos, The Philippines

sushil.pandey@cgiar.org

Bill Davies

University of Lancaster, UK

w.davies@lancaster.ac.uk

Hans Bohnert

University of Illinois, Urbana IL, USA

bohnerth@life.uiuc.edu

John Bennett

IRRI, Los Banos, The Philippines

j.bennett@cgiar.org

Renee Lafitte

Pioneer-Dupont, USA

Renee.Lafitte@Pioneer

Robert Sharp

University of Missouri, Columbia MO, USA

sharpr@missouri.edu

John Boyer

University of Delaware, Lewes DE, USA

boyer@cms.udel.edu

Kazuo Shinozaki

RIKEN Tsukuba Institute, Tsukuba, Japan

sinozaki@rtc.riken.go.jp

Lizhong Xiong

Huazhong Agricultural University, Wuhan, China

lizhongx@mail.hzau.edu.cn

Arjula Reddy

University of Hyderabad, Hyderabad, India

arjulsl@uohyd.ernet.in

Michele Stanca

Istituto Sperimentale per la Cerealicoltura, Fiorenzuola d'Arda (PC), Italy

l.cattivelli@iol.it

Marianne Banziger

CIMMYT, Mexico

m.banziger@cgiar.org

Stefania Grando and Salvatore Ceccarelli

ICARDA, Aleppo, Syria

s.grando@cgiar.org

s.ceccarelli@cgiar.org

Jean-Marcel Ribaut

CIMMYT, Mexico

j.ribaut@cgiar.org

Jacqueline Heard

Monsanto, USA 

jacqueline.e.heard@monsanto.com

Jeff Habben

Pioneer Hi-Bred International, Inc, Johnston IA, USA

Jeffrey.Habben@pioneer.com

Chairpersons

Affiliation

Email

Gian Tommaso Scarascia-Mugnozza

Italian National Academy of Science

segreteria@accademiaxl.it

Roberto Tuberosa

University of Bologna, Italy

roberto.tuberosa@unibo.it

Manuela Chaves

Institute of Agronomy, Technical University of Lisbon, Portugal

mchaves@isa.utl.pt 

Giuliano Mosca

University of Padova, Italy

giuliano.mosca@unipd.it

Neil Turner

CSIRO Plant Industry, Wembley, Western Australia

neil.turner@csiro.au

Paola Rossi Pisa

University of Bologna, Italy

ppisa@agrsci.unibo.it

Dorothea Bartels

Institute of Botany, University of Bonn, Germany

dbartels@uni-bonn.de

Carlo Soave

University of Milano, Italy

carlo.soave@unimi.it

Steve Quarrie

University of Belgrade, Yugoslavia

quarrie@eunet.yu

Immacolata Coraggio

CNR, Milano, Italy

coraggio@ibba.cnr.it

Montserrat Pagès

Department of Molecular Genetics, CSIC, Barcelona, Spain

mptgmm@cid.csic.es

Stefania Grillo

CNR, Naples, Italy

grillo@unina.it

Richard Richards

CSIRO Plant Industry, Canberra, Australia

Richard.Richards@csiro.au

Luigi Monti

University of Naples, Italy

lmonti@unina.it

Henry Nguyen

University of Missouri, Columbia MO, USA

nguyenhenry@missouri.edu

Mirella Sari Gorla

University of Milano, Italy

mirella.sarigorla@unimi.it

 

 

 

 

 

 

Social Program

(Use the registration form for reserving a function)

 

Social Dinner -

27 September about 9 pm at  Da Meo Patacca, Via dei Mercanti 30, Trastevere. Buses will pick up participants from most hotels. Euro 50.

 

Tour

24 September “Classic Rome” - half day (morning) Euro 40

Tour

26 September “Rome Sightseeing” - full day Euro 90*

Tour

27 September “The Vatican and the Catacombs” - full day Euro 110*

*Includes lunch at a typical restaurant

The bus will pick you up in front of the main entrance to the “Aula Magna” Hall of the University.

 

Back to top

 

 

 

WUEMED WORKSHOP

Following InterDrought-II, the EU-funded workshop “Improving water-use efficiency in Mediterranean agriculture: What limits the adoption of new technologies?” (WUEMED) will be held on September 29 and 30 at the CNR (National Research Council), which is located 400 meters from the University of Rome. The overall objective of the WUEMED workshop is to establish a forum to assess and discuss how the knowledge generated through European Commission funded research activities between Europe and the Mediterranean (namely INCO-MED activities), as well as through any other joint international research action of European and Mediterranean developing countries, together with what will be presented and discussed during InterDrought-II, may impact and improve crop production under drought, and from that to the end-users in the Mediterranean countries. WUEMED participants will have ample opportunities to interact with InterDrought-II participants through the presentation of posters throughout the duration of InterDrought-II. WUEMED participants will evaluate/identify and discuss what are the promising techniques and practices derived from the scientific knowledge and the constraints (e.g. cost, sophistication, training, information, policies, etc.) that limit their adoption for the end-users in Mediterranean countries.

Details of the WUEMED workshop to be posted on the WUEMED website at: www.distagenomics.unibo.it/wuemed

 

 

Back to top